PIT przez Internet

PITy 2012

Nie wiesz jak wysłać PIT przez Internet? Nie martw się, z naszym szybkim poradnikiem poradzisz sobie raz dwa. Na rozliczających się drogą elektroniczną, czy też za pomocą e-deklaracji czeka kilka pułapek, jakie? Czytaj dalej.

Po pierwsze, oficjalnym dokumentem potwierdzającym wysłanie PITu przez Internet jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) otrzymuje się go w przypadku wysyłki elektronicznej PITów. Można to zrobić różnymi programami, należy jednak sprawdzić, czy ich system jest zgodny z systemem ministerstwa finansów. Gdy mamy UPO, możemy być spokojniejsi.

Rozliczenia PIT Online

W zależności od progamu, różne są drogi jego zdobycia. Zazwyczaj po wypełnieniu deklaracji dostaniemy unikalny identyfikator podatnika i dostaniemy możliwość pobrania, zapisania UPO na dysku. Pamiętajmy, że jeżeli nie mamy tego identyfikatora, w razie jakichś komplikacji możemy mieć pretensje tylko do siebie.
Kolejną radą, która zdaje się być słuszna jest późne wypełnianie PITów elektronicznych. Urząd wypuszcza e-deklaracje raczej nieregularnie, i kto wie jaki błąd tam się wkradł. Należy pamiętać, że wypełnianie PIT-u online jest sprawą nową i wymaga co roku pewnych udoskonaleń i poprawek. Najlepiej poczekać do początku lutego, wtedy zazwyczaj wszystkie problemy z elektronicznym rozliczaniem deklaracji są rozwiązane. I po stronie urzędów i niezależnych programów PIT.
I ostatnią poradą jest używanie aktualnych programów PIT. Nie używajmy niepewnego, nieaktualnego oprogramowania. Lepiej poświęcić 5 minut i znaleźć w Internecie nowy i bezpieczny program.

Życzymy powodzenia w internetowych PITach!

Zobacz również: